Klubo sąnario endoprotezavimas – kas tai?
Klubo endoprotezavimas – tai klubo sąnario keitimo operacija. Tai efektyviausia priemonė atstatyti normalias klubo sąnario funkcijas ir dėl jų sutrikimo atsiradusį klubo sąnario skausmą. Vis dėlto ši priemonė taikoma tik tada, kai nepadeda nechirurginiai gydymo metodai – kineziterapija, mankšta, fizioterapija ir vaistai. Taip yra dėl to, kad tiek pati operacija yra sudėtinga ir rizikinga (jos metu pacientas netenka daug kraujo), tiek pooperacinis laikotarpis yra sunkus ir netrumpas (kartais trunkantis ilgiau nei 3 mėnesius). Endoprotezavimas padeda pašalinti ne tik klubo sąnario skausmą, bet ir sąnario sustingimo pojūtį, diskomfortą judant.
Klubo sąnario protezų įvairovė
Endoprotezavimo metu natūralios klubo sąnario dalys – viršutinė šlaunikaulio dalis ir dubenkaulio duobutė – pakeičiamos dirbtinėmis ir yra sutvirtinamos stipria rišamąja medžiaga, pavyzdžiui, cementu. Patys implantai gaminami iš lydyto metalo ir plastiko, naujos kartos implantai gaminami su metaliniu įdėklu, gali būti pritaikomos keramikinės protezo dalys.
Egzistuoja daugybė endoprotezavimo sistemų, kurios skiriasi jų metu naudojamomis medžiagomis ir procedūros eiga. Populiariausios klubo sąnario endoprotezavimo sistemos yra šios: Avantage, Aura, Bi-Metric, Exceed, RimCup, Stanmore, Taperloc Micro. Visos jos vienodai veiksmingos šalinant klubo sąnario problemas ir jas lydintį skausmą ir pacientui yra parenkamos priklausomai nuo ortopedijos centro ar ortopedijos klinikos turimos technikos ir medžiagų bei paciento norų ir galimybių.
Kaip vyksta klubo sąnario operacija?
Tam, kad chirurgas galėtų pasiekti šlaunikaulį, atliekamas ilgas (iki 30 cm) pjūvis klubo ir šlaunies zonoje. Endoprotezavimo metu chirurgas pašalina susidėvėjusią šlaunikaulio dalį ir pakeičia ją metaline ar keramikine. Tuomet pakeičiama dubenkaulio gūžduobė – ji atnaujinama įdedant plastikinį arba metalinį implantą (įdėklą). Galiausiai naujasis protezas yra sutvirtinamas cementiniu arba becemenčiu mišiniu, o žaizda užsiuvama.
Įprastai visa ši operacija trunka iki dviejų valandų. Jos metu naudojama regioninė nejautra, todėl pacientas nejaučia skausmo. Tačiau skausmas gali būti jaučiamas po operacijos, jam sumažinti naudojami skausmą malšinantys vaistai. Vis dėlto skausmas, jaučiamas po operacijos, nėra toks erzinantis, kaip kasdien patiriamas klubo sąnario skausmas iki jos.
Svarbu tai, kaip pacientas elgiasi sveikimo metu
Endoprotezavimo sėkmė priklauso ne tik nuo chirurgo pastangų operacijos metu, bet ir nuo paciento elgesio po jos. Būtina atlikti kineziterapeuto rekomenduojamus fizinius pratimus, stengtis pakankamai judėti su ramentais ar vaikštyne, mankštą atlikti ne tik ligoninės aplinkoje, bet ir namuose. Į darbą grįžti reiktų ne anksčiau negu rekomenduoja gydytojas. Reiktų taisyklingai atlikti staigius judesius (pavyzdžiui, stojimąsi nuo klozeto), atsargiai lipti laiptais arba į automobilį. Taip pat būtina vengti nereikalingo svorio priaugimo: jis labai apsunkina sąnario veiklą, o kartu – ir gijimo procesą. Jei pacientas nesilaiko šių paprastų taisyklių, klubo sąnario skausmas vėl gali jį užklupti.