Ar kelio skausmas tai priežastis keisti gyvenimo būdą?

pagal | 8 lapkričio, 2016

Jeigu jums pačiam arba jūsų artimam žmogui tarsi be jokios priežasties skauda kelį ar net abu kelius, tai – rimtas ženklas, kad atėjo laikas keisti gyvenimo būdą. Dažniausiai žmogui atsiranda kelio skausmas po traumos: pargriuvus, nukritus nuo dviračio, pasisukus koją sportuojant. Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai pas gydytoją atėjęs pacientas negali apibūdinti skausmo priežasties, neprisimena, kada jis prasidėjo ir kokioms sąlygoms esant pradėjo stiprėti. Tokiais atvejais galima įtarti kylant kelių sąnarių problemas.

Simptomai: skausmas, patinimas, traškėjimas

Skauda kelius po treniruotėsEsant sąnarių problemoms, kelio skausmą lydi jo ištinimas, paraudimas, kelio traškėjimas einant, bėgiojant, stojantis iš sėdimos pozicijos ar lipant laiptais. Kai skauda kelius, žmogus pradeda vengti skausmą keliančio judėjimo, o tai dar labiau silpnina sąnarius. Susidaro užburtas ratas: dėl menko judėjimo susilpnėja kelio sąnarys, judant jį skauda, žmogus juda dar mažiau, sąnarys dar labiau silpnėja, o skausmas didėja. Kaip išlipti iš šio rato? Kaip pakeisti gyvenimo būdą, kad kelio skausmas pagaliau liautųsi, o judėjimas vėl pradėtų kelti džiaugsmą?

Su sąnarių problemomis susijęs kelio skausmas gali būti keleriopas. Žmogui gali skaudėti kelio šoną, kelio centrą, skausmas gali kilti ir užpakalinėje kelio dalyje. Bet kuriuo iš šių atvejų, pirmiausia reikia kreiptis į patyrusį specialistą. Pagal skausmo lokalizaciją, stiprumą ir kitus kriterijus gydytojas nustato, ar kelio skausmas kyla dėl sąnario sutrikimų, ir jei taip, kokių. Dažniausiai pasitaikančios kelio sąnario ligos – menisko plyšimas, osteoartritas, plyšę raiščiai, atsiradusi cista.

Gal laikas keisti gyvenimo būdą?

Nuo kelio skausmo priežasties priklauso ir jo gydymo metodai bei paciento gyvenimo būdo pokyčiai, kurių jis turi imtis, norėdamas pasveikti. Jei pacientui plyšo meniskas, jam gali prireikti operacijos (esant stipriam įplyšimui ar visiškam dalies menisko atplyšimui nuo likusio menisko) arba kelio mankštos bei vaistų (jei meniskas įplyšęs nežymiai). Plyšus raiščiams, pirmiausia reikia juos išgydyti, tuomet – stiprinti specialiais fiziniais pratimais. Bet kuriuo atveju, nuo sąnarių problemų ir jas lydinčio kelio skausmo kenčiančiam žmogui privalu suprasti, kad sėslus (arba atvirkščiai – pernelyg aktyvus) gyvenimo būdas nebėra tinkamas.

Jei dažnai skauda kelius, tai taip pat gali būti ženklas, kad jūsų mityba nėra pilnavertė. Galbūt jūs vengiate maisto produktų, kuriuose gausu omega rūgščių, taip reikalingų sąnariams, pavyzdžiui, nevalgote žuvies, nes jums nepatinka jos kvapas. Tokiu atveju reiktų imtis alternatyvų, pavyzdžiui, gerti žuvų taukus (užsiėmus nosį, jei kitaip nepavyksta). Svarbu suprasti, kad sveikata – brangiausias turtas, ir jam išsaugoti kartais tenka paaukoti senus įpročius.

Tam, kad sąnarys išliktų elastingas ir nebraškėtų, nepriekaištingai turi veikti ne tik pats sąnarys, bet ir jį krauju aprūpinančios kraujagyslės. Jeigu gydytojas jus informavo, kad blogai veikia jūsų kraujotaka, o jūs esate aktyvus rūkorius, tai gali būti ženklas mesti šį žalingą įprotį. Pagalvokite, ar jums priimtinesnis gyvenimas rūkant ir kenčiant kelio skausmą, ar atsisakant rūkymo ir mėgaujantis sąnarius stiprinančiu sportu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *